SADRŽAJ:
ToggleTrudnoća je posebno vreme u životu svake žene, ali donosi i mnoge fizičke i emocionalne promene. Ove promene su posledica hormonalnih prilagođavanja i fizičkih zahteva koje trudnoća postavlja na telo. Upravo razumevanje ovih promena može pomoći svakoj trudnici da se oseća sigurnije i spremnije za sve što ovaj jedinstven period donosi.
Kakve promene se mogu očekivati u prvom tromesečju?
U prvom tromesečju, nivo hormona poput progesterona i estrogena naglo raste. Ovi hormoni su ključni za održavanje trudnoće, ali izazivaju simptome poput izostanka menstruacije, umora, mučnine i osetljivosti dojki. To su ujedno i prvi znaci trudnoće:
- Grudi postaju osetljive i počinju da se povećavaju jer se mlečne žlezde pripremaju za svoju funkciju stvaranja mleka za bebu.
- Pod uticajem trudnićkih hormona, dolazi do usporavanja probave, što kod mnogih trudnica izaziva jutarnju mučninu, gorušicu i zatvor.
- Još jedan tipičan simptom u prvim nedeljama je umor, a rezultat je povećanog nivoa progesterona i dodatnog napora koji telo ulaže u formiranje posteljice.
Ovi simptomi su tipični za prvo tromesečje i kod većine trudnice nestaju ili se znatno ublažavaju sa početkom drugog tromesečja.
Kakve promene se mogu očekivati u drugom tromesečju?
Mnoge žene se osećaju energičnije i poletnije u drugom tromesečju, jer se povlače neprijatni simptomi poput mučnine i umora.
Ipak, kako beba raste, povećava se i telesna masa trudnice. Ovo je normalno i neophodno za zdrav razvoj ploda. Naime, telo tokom trudnoće taloži dodatnu masnoću koja služi kao rezerva energije za porođaj i dojenje.
Stomak počinje vidno da raste kako materica širi svoj kapacitet da bi obezbedila prostor za bebu.
Većoj telesnoj težini, osim rasta ploda, doprinosi i zadržavanje tečnosti. Kroz zadržavanje tečnosti telo obezbeđuje veći volumen krvi i dovoljnu cirkulaciju hranljivih materija i kiseonika za bebu. Ukupna količina krvi u telu trudnice može porasti za 1-2 litra.
Još jedan tipičan simptom jesu fleke na koži, poznate kao kloazma. Postaje primetna i linea negra, tamna linija koja se javlja dužinom stomaka, iznad i ispod pupka. Koža na stomaku i dojkama može postati suva i sklona svrabu.
Kakve promene se mogu očekivati u trećem tromesečju?
U trećem tromesečju se javljaju neki novi simptomi, koji su posledica rasta bebe, povećanja telesne težine, ali i pripreme telo za porođaj. Težina simptoma varira od jedne do druge trudnice, kao i od jedne trudnoće do druge.
Tipični simptomi trećeg tromesečja su:
- pritisak na karlicu i donji deo leđa
- pritisak na dijafragmu i otežano disanje
- otečenost stopala, zglobova i ruku
- Pojava ili jačanje Braxton-Hicks kontrakcija
Svi ovi simptomi ako su umereni smatraju se savršeno normalnim i uobičajenim. Ipak, ukoliko su jaki i nagli, obavezno odmah kontaktirajte doktora.
Javljaju se lažne kontrakcije, poznate i kao Braxton-Hicks kontrakcije. U pitanju su lažni trudovi koji pripremaju telo za porođaj. Iako nisu znak početka porođaja, ove kontrakcije mogu biti zbunjujuće jer liče na prave. Lažne kontrakcije su neredovne i manje bolne od pravih kontrakcija.
Pored fizičkih simptoma, tokom trudnoće žene mogu prolaziti kroz promene raspoloženja, anksioznost, euforiju i čitav spektar različitih osećanja. Ovo je normalno i povezano s hormonalnim fluktuacijama, kao i s emocionalnim prilagođavanjem na promene koje dolaze. Podrška porodice i prijatelja, kao i otvorena komunikacija sa stručnjacima, može biti od velike pomoći.
Koji su hormoni aktivni i ključni tokom trudnoće?
Sve navedene promene rezultat su delovanja tzv. “trudničkih” hormona. Oni imaju ključnu ulogu u održavanju trudnoće, razvoju fetusa i pripremi tela žene za porod i dojenje. Njihova koncentracija se značajno menja tokom trudnoće, a svaki hormon ima specifične funkcije.
- Humani horionski gonadotropin (hCG)
Održava funkciju žutog tela u jajniku, koje luči progesteron tokom prvog tromesečja.
Pomaže u sprečavanju menstruacije i podržava rani razvoj trudnoće.
Koristi se kao marker u testovima za potvrdu trudnoće.
Proizvodi ga posteljica.
- Progesteron
Održava trudnoću opuštanjem mišića materice, čime se sprečavaju kontrakcije i spontani pobačaj.
Potiče rast materice i pripremu mlečnih žlezda za dojenje.
Smanjuje imunološki odgovor kako bi se sprečilo odbacivanje fetusa.
Proizvodi ga prvo žuto telo, a kasnije posteljica.
- Estrogeni (estriol, estradiol)
Podstiču rast materice, dojki i krvnih sudova koji snabdevaju posteljicu.
Regulišu nivo drugih hormona i pripremaju telo za porod.
Povećavaju osjetljivost materice na oksitocin u kasnijoj trudnoći.
Proizvodi ga posteljica, jajnici, i žuto telo.
- Humani placentarni laktogen (hPL) ili humani horionski somatomamotropin
Povećava dostupnost hranljivih materija za fetus.
Menja metabolizam majke kako bi se obezbedilo više glukoze za fetus.
Pomaže u pripremi dojki za dojenje.
Proizvodi ga posteljica.
- Relaksin
Omekšava vezivna tkiva i priprema karlične zglobove za porod.
Pomaže u opuštanju grlića materice pred porođaj.
Proizvodi ga: jajnici i posteljica.
- Oksitocin
Ključan za kontrakcije materice tokom porođaja.
Potiče izbacivanje mleka tokom dojenja.
Proizvodi ga hipofiza majke.
- Prolaktin
Potiče proizvodnju mleka u mlečnim žlezdama.
Utiče na vezu između majke i deteta. Proizvodi ga hipofiza majke.
- Kortikotropin-oslobađajući hormon (CRH)
Reguliše trajanje trudnoće i priprema telo za porod.
Povećava nivo kortizola kod majke i fetusa, što je važno za razvoj pluća fetusa.
Proizvodi ga posteljica.
Ovi hormoni deluju zajedno kako bi obezbedili optimalne uslove za rast fetusa, održavanje trudnoće i pripremu tela za porod i dojenje. Njihovi nivoi su pažljivo regulisani i savršeno usklađuju procese kako bi omogućili rast i razvoj novog života, dok istovremeno pripremaju majčino telo za porod i negu deteta.
Ova harmonija prirode ne samo da odražava snagu i sposobnost organizma, već i podseća na čudesnost stvaranja života, čineći svaki trenutak trudnoće posebnim i nezaboravnim iskustvom koje vodi ka najlepšoj ulozi – ulozi majke.