Od malih nogu se učimo važnosti oralne higijene i koliko nam je zdravlje zuba i njihovo pravilno održavanje važno. Redovni odlasci kod stomatologa su važna preventivna mera za očuvanje, kako funkcionalnosti, tako i njihovog estetskog izgleda koji takođe igra važnu ulogu.
Mnogi imaju strah pred odlazak, što jeste razumljivo, ali je važno da postoji određena vrsta brige o dentalnom zdravlju, pa ne bi bilo dobro izbegavati preglede. Iako se mnoge stvari u ordinaciji čine neprijatnim i bolnim, uglavnom će se za procedure dobiti lokalna anestezija, u razgovoru sa stomatologom.
Redovnim posetama se mogu sprečiti mnogi ozbiljniji problemi, a na taj način ćete biti sigurni na određeni vremenski period do sledeće kontrole. Između pregleda je važno voditi računa o higijeni, bez koje nema zdravlja.
Snimanje zuba
Snimanje zuba, odnosno radiografski pregled, odnosi se na postupak koji je sastavni deo uspostavljanja dijagnoze. Ukoliko je neki deo vilice nepristupačan ili teško vidljiv oku, uglavnom će biti potrebno da se obavi snimanje zuba.
Putem te procedure se može pružiti detaljan uvid u to kakvo je opšte stanje, ali i izgled celokupne vilice, kao i drugih struktura koje se inače ne bi mogle videti.
Postoje različiti načini snimanja, koji se odnose na to da li se snimaju pojedinačni zubi i njihovi koreni, potom da li se snimkom želi otkriti potencijalni karijes, kao i da li postoje neke smetnje pri rastu koje izazivaju pomeranja ili bol.
Naravno, snimanje zuba je ključno i za stavljanje proteze, jer je neophodno da se prvenstveno vidi kakvo je stanje celokupne vilice, kako bi se detaljno isplaniralo postavljanje na adekvatan način.
Ukoliko postoje brige oko snimanja, za to nema razloga, jer je potpuno bezbolno i brzo, ali i neinvazivno. A ako postoji strah od zračenja pri snimanju zuba, važno je da znate da se koriste minimalne doze zračenja, koje nisu razlog za brigu.
Uklanjanje karijesa i plombiranje
Dva najvažnija postupka za očuvanje zdravlja jesu upravo uklanjanje karijesa i plombiranje. Kada se proceni kakvo je tačno oštećenje, vrši se procedura uklanjanja samog karijesa sa zahvaćenog dela, a to se radi korišćenjem specijalnih alata.
Nakon toga, potrebno je temeljno očistiti područje, kako bi se osiguralo da su sve bakterije i čestice uklonjene na pravi način. Tek kada se to završi, sledi proces plombiranja, kojima se popunjavaju praznine, kako bi sve moglo nesmetano da funkcioniše.
Ovo je pre svega jedna uobičajena rutinska procedura koja je najčešća u stomatološkim ordinacijama. U zavisnosti od toga gde je bilo oštećenje ili koje je veličine, stomatolog će se odlučiti na plombu od kompozitne smole, amalgama ili keramike.
Vađenje ili ekstrakcija
Drugačije poznato kao ekstrakcija, vađenje podrazumeva proceduru koja se sprovodi prvenstveno kod mlečnih, a potom kada je zub oštećen ili zaražen, a ne može biti spašen plombiranjem.
Takođe, kod odraslih osoba se može javiti i potreba za vađenjem umnjaka, bilo da su zaraženi ili da potencijalno nema prostora u vilici za njih, jer postoji rizik da će izvršiti pomeranje postojećih konstrukcija.
Nakon snimanja zuba se utvrđuje način na koji će biti izvađeni, uglavnom uz upotrebu lokalne anestezije, kako ne bi bilo bola. Posle zahvata se uglavnom savetuje stavljanje leda, konzumiranje kašaste hrane, dok je potrebno izbegavati pušenje.
Naravno, ukoliko po isteku dejstva anestezije počne bol, savetuje se i uzimanje lekova protiv bolova onako kako je to prepisano od strane lekara. Bitno je da se poštuju sva uputstva kako bi rana pravilno zarasla.
Profesionalno čišćenje
Skaling i poliranje predstavljaju procedure koje se sprovode kako bi se oralno zdravlje održalo na optimalnom nivou i izbegli dentalni problemi. Profesionalnim čišćenjem se uklanja kamenac, sve naslage i mrlje koje se mogu nataložiti vremenom, a koje obično pranje ne može ukloniti.
Prednosti ovog tretmana su to što se na taj način može prevenirati karijes, potom što se održava svežina daha, ali i poboljšava estetski izgled. Uklanjanjem naslaga se znatno smanjuje rizik od nastanka karijesa, potom se uklanjaju sve bakterije koje mogu biti uzrok lošeg zadaha, a skidaju se i mrlje, pa osmeh može zablistati punim sjajem.
Stvaranje krunica i mostova
Kada je potrebno nadomestiti ili obnoviti oštećenja koja postoje u nizu, potrebno je stvoriti krunice i mostove.
Prvenstveno, krunica se koristi kako bi se prekrio oštećeni deo, a ceo proces započinje brušenjem, potom se uzima otisak, pa se stavlja privremena krunica. Kada se izradi trajna krunica, može se konačno zacementirati na pravo mesto i ukloniti privremena.
Mostovi se koriste kako bi se nadoknadili delovi u nizu koji nedostaju. Zovu se upravo tako, zato što se oslanjaju na susedne zube koji se drugačije nazivaju nosači, pa se potom cementira niz krunica koje treba da popune prazninu koja postoji.