Izgoreli ste na suncu i zadobili opekotine – šta raditi kako biste što pre zalečili kožu

Table of Contents

Tropsko vreme sa sobom donosi i vreme odmora, ali i uživanje na plaži. Nažalost, sunce je svake godine sve jače, a njegovo zračenje sve štetnije, pa je neophodno da se umereno izlažemo sunčevim zracima.

Iako se na svakom koraku govori o prevenciji i obaveznom korišćenju krema sa zaštitnim faktorom, neke osobe se toga ne pridržavaju i kao posledica toga njihova koža se zacrveni. Ovakva koža je bolna na dodir, a pritom sa sobom nosi mnoge potencijalne posledice po zdravlje.

Kada je oblačno, mnogi misle da nema opasnosti od sunčevih zraka, ali to nikako nije tačno i moguće je izgoreti i kada je napolju ovakvo vreme, jer UV prodire i kroz oblake. Osobe koje imaju osetljivu kožu u najvećem su riziku, ali i deca, jer je njihova koža uglavnom svetlija i veoma osetljiva. Zato ne postoje izgovori, već je jako važo da se preduzmu sve mere kako biste se na vreme zaštitili od sunca i njegovog zračenja. 

Mere prevencije kao nezaobilazna stavka cele godine

Tokom cele godine, a ne samo u letnjem periodu, potrebno je koristiti kreme sa zaštitnim faktorom. Bioderma SPF 50 će vas zaštititi od različitih promena kojima je koža izložena prilikom sunčanja. Cela kolekcija je savršena za zaštitu lica i tela, ali i za korišćenje tokom cele godine. Biodrema SPF 50, odnosno njeno redovno korišćenje sprečiće pojavu alergija, bora, isušivanje kože, hiperpigmentacije na koži, kao i crvenilo. 

Takođe, potrebno je da se ne izlažete sunčevim zracima u periodu od 10 – 17 časova, jer je tada njegovo zračenje najjače. Prilikom izlaska napolje, nosite odeću od laganih i prirodnih materijala, poput pamuka i lana. Naočare za sunce i kačket, odnosno šešir, idealni su i preko potrebni aksesoari u tropskim danima, a i lepo će upotpuniti čitav vaš stajling. Osetljiva dečija koža, koja je često i atopična, mora biti pravilno negovana i zaštićena, a Bioderma SPF 50 je idealna za to, jer ima liniju proizvoda koja je preporučena od strane dermatologa. 

Simptomi opekotina

Kao i svako stanje koje nam ukazuje da je organizam u problemu, i opekotine imaju karakteristične simptome. To su:

  1. Crvenilo i mehurići na koži,
  2. Groznica,
  3. Dehidratacija organizma,
  4. Glavobolja,
  5. Vrtoglavica,
  6. Povraćanje.

Ukoliko osetite da vam je loše i da simptomi dugo traju, odmah se javite na pregled kod lekara. Teži slučajevi mogu da dovedu do stanja šoka ili toplotnog udara. Može se javiti i jak bol, ubrzan puls, kao i ogromna žeđ. Posebno se savetuje oprez ukoliko dođe do infekcije u plikovima, pa se pojave otok i gnoj.

Koliko traje oporavak

Blage opekotine od sunca zahtevaju od 3 do 5 dana odmora, a malo jače opekotine i do 7 dana. Kada su u pitanju teže opekotine, period oporavka može da traje i do dve nedelje, a nekada i duže. Uvek je potrebno da napravite razliku između crvenila kože i plikova koji se stvore na njoj. To je i razlika u opekotinama. Obavezno je da se klonite sunca sve dok koža ne zaraste i ne oporavi se u celosti. Koža je bila izložena velikoj traumi, pa čak i kada se oporavi treba izbegavati da je izlažete sunčevim zracima neko vreme. 

Obavezno je redovno nanošenje zaštitnog faktora, i njegovo obnavljanje tokom dana. Tuširajte se hladnom vodom, koja će ublažiti peckanje. Izbegavajte korišćenje sapuna i kupki, jer oni će još više nadražiti već osetljivu i oštećenu kožu. Kožu sušite na vazduhu, a upotrebu peškira smanjite na minimum. Kada koristite peškir, lagano ga utapkajte po koži, nemojte ga trljati od nju, jer ćete je tako još više iziritirati.

Koji proizvodi mogu pomoći da se ublaže opekotine

Oštećena koža zahteva i posebnu negu. Koristite proizvode na bazi aloje, bilo da je sprej, gel ili krema u pitanju, ona umiruje kožu i dodatno je hidrira. Ima efekat hlađenja, pa će vam sigurno prijati osećaj na koži nakon njenog nanošenja. Aloja omekšava kožu i regeneriše sve ćelije koje su oštećene sunčanjem. Pantenol se isto preporučuje u ovakvim situacijama jer regeneriše kožu, a možete ga pronaći u formi pene, masti ili kreme. 

Uzimanje vitamina C i E smanjuje rizik od mnogih komplikacija koje se mogu pojaviti nakon pojave opekotina od sunca. Ulje vitamina E možete pronaći u formi gel kapsula, i ono služi kako bi koža održala svoju elastičnost. Jogurt je jedan od najpoznatijih pomagača kada se radi o ovoj vrsti opekotina. Jako je delotvoran, hladi kožu, a mlečne kiseline koje se nalaze u njemu smiruju upale. Nanesite ga kao masku, a nakon nekog vremena isperite ali ne vrućom vodom. 

Podeli sa prijateljima

Facebook
WhatsApp
Email