Kako pomoći osobama koje se teško kreću

Table of Contents

Osobe koje dožive neku povredu usled koje im je otežano kretanje, kao i osobe koje se usled starosti teže kreću u većem su zdravstvenom riziku od osoba koje su u poznijim godinama ali su pokretne. Takve osobe mogu se susresti sa raznim bolestima ali i infekcijama koje mogu uticati na kvalitet života. Kada se osoba teže kreće, poželjno je da ide u šetnje ali u pratnji neke osobe kako bi se izbegle veće povrede ili padovi. 

Ako je osoba stalno u kući, neka se što više motiviše da se kreće makar i u zatvorenom prostoru. Svako smanjenje kretanja dovodi do novih zdravstvenih problema koji nekada mogu biti kobni. Zato je jako važno podsticati osobe koje se nađu u nekim poznijim godinama da se svakodnevno kreću, u skladu sa svojim mogućnostima, jer to u velikoj meri utiče na njihovu vitalnost i zdravstveno stanje uopšte.

Pomoć fizioterapeuta

Nakon neke bolesti, kada je osoba bila primorana da leži duži vremenski period, kao i nakon određenih operacija zbog kojih je osoba morala da leži u bolnici i gde joj je kretanje bilo ograničeno zbog oporavka, mišići su oslabili i osoba ima veoma lošu kondiciju. Tada je potrebno potražiti pomoć fizioterapeuta, kako bi se osoba što pre oporavila.

Rad sa fizioterapeutom može značajno uticati na vraćanje pokretljivosti neke osobe, i to može biti svaki dan ili nekoliko puta mesečno. Starački domovi imaju svoj tim fizioterapeuta, koji svakodnevno rade sa pacijentima koji su njihovi korisnici. Sa te strane boravak u ustanovama kakve su starački domovi, može biti olakšavajući za osobe koje su slabo pokretljive.

Ortopedska pomagala

Nabavka adekvatnog ortopedskog pomagala osobama koje se slabije kreću može biti od velike pomoći i u velikoj meri im olakšati svakodnevno funkcionisanje. Kvalitet života ovih osoba se uz pomoć ortopedskih pomagala može podići na viši nivo. Hodalice, štapovi i ostala pomagala mogu se nabaviti u radnjama koje su specijalizovane za prodaju ove vrste medicinske opreme.

Čak i na ovaj način, dobro je dok se osoba kreće, a ortopedska pomagala će joj to u znatnoj meri olakšati. Starački domovi dobro su opremljeni raznim vrstama ortopedskih pomagala i to je velika prednost za njihove korisnike koji se otežano kreću.

Pomoć u kući

Ukoliko se osoba teško kreće verovatno će joj biti potrebna pomoć u kući. To može biti svakodnevna pomoć ili povremena pomoć u nekim aktivnostima. Za tu vrstu pomoći mogu se angažovati negovateljice, koje će određenim danima obilaziti takve osobe i pružati im određenu vrstu pomoći. Ta pomoć se može ogledati u svakodnevnim ili povremenim šetnjama, kako bi se održala mobilnost osobe, ali i pomoć oko čišćenja doma ili održavanja lične higijene. 

Često takvu obavezu na sebe preuzmu članovi porodice, ali ako osoba ne živi blizu nekog člana porodice, neophodno je angažovati pomoć sa strane. Teško pokretne osobe će ceniti svaki znak pažnje, pa makar to bile i povremene posete njihovih najbližih, koje će doprineti da se osećaju malo bolje. Svakako, najbolje bi bilo da budu u domu sa svojim najbližima ali kako to nekada nije moguće dobro je imati i pomoć nekog stručnog lica.

Podeli sa prijateljima

Facebook
WhatsApp
Email