Meksiko 1986

meksiko 1986

Svetsko prvenstvo u fudbalu 1986. bilo 13. svetsko fudbalsko prvenstvo koje se održalo u Meksiku od 31. maja do 29. juna 1986. Titulu je osvojila Argentina pobedivši reprezentaciju Zapadne Nemačke sa 3-2. Reprezentacija Francuska je osvojila treće, a reprezentacija Belgija četvrto mesto.

Najboljim igračem prvenstva proglašen je Argentinac Dijego Maradona, dok je najbolji strelac bio Englez Gari Lineker sa 6 postignutih golova.

ZANIMLJIVOSTI

Urugvajski igrač Žorž Baptista dobio je crveni karton posle samo jednog minuta igre, to je najbrže isključenje u istoriji SP.

meksiko  1986 maskotaFIFA je 1986. godine zamalo ostala bez Svetskog prvenstva. Prema prvoj odluci domaćin Svetskog prvenstva trebala je biti Kolumbija, ali Kolumbijci zbog brojnih organizacijskih problema 1983. godine odustaju od organizacije. Glavna svetska fudbalska organizacija domaćinstvo dodeljuje Meksiku.Neposredno pre početka Svjetskog prvenstva Meksiko pogađa katastrofalan zemljotres koji odnosi više od 20.000 života. Ali, organizator ipak odlučuje da ne odlaže Mondial i 24 reprezentacije dolaze na poprište najveće fudbalske smotre. Stadioni su u zemljotresu ostali gotovo neoštećeni tako da je sve moglo krenuti na vreme.

Najneizvesniji susret osmine finala odigrali su Sovjetski Savez i Belgija. Veliki favorit u ovom susretu bio je Sovjetski Savez predvođen devetoricom igrača iz udarne postave kijevskog Dinama. No, Jean-Marie Pfaff na golu i Enzo Scifo u sredini terena kreirali su novo veliko iznenađenje. Sovjetima nije pomogao niti hat-trick Igora Belanova, ispali su nakon produžetaka. 2:2 bilo je u 90 minuta, a onda u produžetku Demol i Claesen donose 4:2 vodstvo Belgiji. U 111. minuti Belanov smanjuje, ali do kraja susreta Pfaff brani nemoguće, baca u očaj prije svih Belanova i Alejnikova i odvodi Belgiju u četvrtfinale.

Meksikanci su dohvatili četvrtfinale preko Bugara (2:0), Brazil je demolirao Poljsku sa 4:0, a Argentina je u teškom susretu pogotkom Pascullija savladala Urugvaj 1:0. Italijani su vrlo loše odigrali protiv Francuza i izgubili 2:0. Platini je iskoristio grešku Baresija u prvom delu, a Stopyra je postavio konačnih 2:0 u drugom poluvremenu. I Nemci su s dozom podcenjivanja ušli u dvoboj s Marokom i to im je donelo ogromne probleme. Tek u 87. minuti došli su do pobede pogotkom Matthäusa. Englezi su s 3:0 ispratili Paragvaj, a Španci su odigrali kao u transu protiv Danske i slavili čak s 5:1. Emilio Butragueno postigao je čak četiri pogotka.

Jedini četvrtfinalni susret koji je završen za 90 minuta bio je onaj između Argentine i Engleske. Uz Hurstov gol Nijemcima u finalu SP-a u Engleskoj, ova utakmica i pogodak Maradone rukom za 1:0 ostat će zauvek u pamćenju ljubitelja fudbala. Bio je to pravi rat na terenu. Englezi su počeli izuzetno grubo, Butcher i Hodge su prednjačili, a Butcherov lakat u Maradonino lice umalo je doveo do prekida susreta. Maradona ga je kaznio prvo pogotkom rukom kada je nadskočio istrčalog Shiltona, a zatim je od svoje polovine pretrčavao Engleze, prošao i Shiltona i golom veka zaključio priču. Linekerov pogodak za 2:1 bio je tek utešni.

Belgija je ponovno zahvaljujući čudesnim odbranama Pfaffa otišla dalje. Na jedanaesterce je eliminisana Španija. Domaćin SP-a Meksiko nije iskoristio igrača više kojeg je imao gotovo 40 minuta (isključen Berthold) i Nemačka je također odvela meč do jedanaesteraca gde je bila bolja. Brazilci su takođe na jedanaesterce poraženi od Francuske. U 120. minuta bilo je 1:1, a strelac za Brazil bio je Careca dok je Platini izjednačio.

U polufinalu niti Pfaff nije zaustavio Maradonu i njegovu genijalnost. Mali zeleni dva puta je matirao najboljeg golmana Prvenstva i odveo Argentinu u finale. Nemačka je u polufinalu bila bolja istim rezultatom od Francuske pogodcima Brehmea na početku i Völlera na kraju utakmice.

Sve je bilo spremno za veliko finale na stadionu Azteca. Argentinska imaginacija protiv njemačke discipline. Pobijedio je, kako neki vole reći, nogomet. Argentinci su brzo poveli 2:0, Nijemci ih sustigli, ali pogodak karijere desnog krila argentinske reprezentacije Josea Burruchage donio je novi naslov prvaka Južnoamerikancima. Diego Armando Maradona nakon razočaranja u Španjolskoj, bio je na vrhu svijeta. Uzeo je naslov i proglašen je najboljim igračem Prvenstva.