Italija 1990

italija 1990
Svetsko prvenstvo u fudbalu 1990. godine je bilo 14. po redu i održano je u Italiji od 8. juna do 8. jula. FIFA je Italiju odabrala kao domaćina 19. maja 1984. godine . Zapadna Nemačka je pobedila Argentinu sa 1-0. Argentina je Zapadnu Nemačku pobedila u finalu Svetskog prvenstva u fudbalu u Meksiku 1986. godine .

ZANIMLJIVOSTI

italija 1990Tri reprezentacije su se kvalifikovale za takmičenje po prvi put: Kostarika, Republika Irska i UAE. Reprezentacija SAD je ponovo učestvovala na prvenstvu nakon četrdesetogodišnje pauze. Reprezentacija Meksika je diskvalifikovana sa prvenstva nakon što je na prethodno omladinsko takmičenje poslala znatno starijeg i iskusnijeg igrača. Reprezentacija Čilea je takođe diskvalifikovana, nakon što je golman Čilea, Roberto Rohas, glumio povredu koju je navodno zadobio tako što su navijači na teren bacili upaljenu baklju tokom utakmice sa Brazilom.
Italijani su četvrtfinale izborili preko Urugvaja pobedom 2:0, a strelac je ponovno bio Toto Schillaci, tada već istinska zvezda, dok je drugi dodao Aldo Serena. Jugoslavija je s dva pogotka Stojkovića eliminisala Španiju. Nakon 90 minuta bilo je 1:1, a onda Stojković na samom startu produžetaka odvodi Jugoslaviju dalje. Pogodak za Špance postigao je Julio Salinas. Engleska je tek u 119. minuti izborila prolaz protiv Belgije. U tvrdoj utakmici krasnim golom na samom kraju drugog produžetka Engleskoj prolaz donosi David Platt. Republika Irska na jedanaesterce je eliminisala Rumuniju.

italija 1990Sjajnu utakmicu odigrala je Jugoslavija u četvrtfinalu protiv Argentine. Iako je od 31. minute igrala s igračem manje zbog isključenja Šabanadžovića, Jugoslavija je izdržala do isteka 120 minute i izborila jedanaesterce. U 90 minuta Argentinci su propustili i jedanaesterac koji je Ivković odbranio Maradoni. Ipak, Argentinci prolaze na jedanaesterce u polufinale. Engleska je zaustavila Kamerun nakon velike borbe u produžetku 3:2. Apsolutno ravnopravni Kamerunci imali su 2:1, ali u 83. minuti Lineker iznuđuje jedanaesterac i pretvara ga u pogodak. Lineker i u produžetku preuzima ulogu spasitelja, ponovo je rušen u 16 metara i ponovno daje gol. Na kraju susreta Kamerunci su optrčali počasni krug koji su svojim prezentacijama apsolutno zaslužili. Schillaci je ponovno izvukao Italijane koji su izbacili Republiku Irsku s 1:0, a Nemačka je pogotkom Matthäusa eliminisala Čehoslovačku.

Italijani su polufinalni dvoboj odigrali van Olimpica (po prvi puta van Rima na ovom SP-u) i izgubili. italija 1990Argentinci su bili uspešniji nakon jedanaesteraca. Italija je povela preko Schillacija, a izjednačio je Caniggia. Prilikom kaznenih udaraca briljirao je Goycoechea koji je najzaslužniji za argentinski prolaz. Drugi dvoboj također je odlučen nakon jedanaestaraca. Njemačka je bila spretnija od Engleske. U 120 minuta susret je završen 1:1, a strelci su bili Brehme i Lineker.

Finale

Finale između Argentine i Njemačke smatra se najlošijom finalnom utakmicom na svim prvenstvima dosad. Jako loš fudbal, dosta nervoze i minimalna 1:0 pobeda Nemaca pogotkom Brehmea iz jedanaesterca u 85. minuti. Argentinci su kraj dočekali s devetoricom zbog isključenja Monzona i Dezottija, a Nemačka je postala prvi svetski prvak bez prave igre.

OSMINA FINALA
Čehoslovačka – Kostarika 4:1
Kamerun – Kolumbija 2:1 (0:0 u regularnom toku)
SR Nemačka – Holandija 2:1
Argentina – Brazil 1:0
Republika Irska – Rumanija 5:4 penalima (0:0 posle produžetaka)
Italija – Urugvaj 2:0
Engleska – Belgija 1:0 (0:0 u regularnom toku)
Jugoslavija – Španija 2:1

ČETVRTFINALE
Argentina – Jugoslavija 3:2 penalima (0:0 posle produžetaka)
Italija – Republika Irska 1:0
SR Nemačka – Čehoslovačka 1:0
Engleska – Kamerun 3:2 (2:2 u regularnom toku)

POLUFINALE
Argentina – Italija 4:3 penalima (1:1 posle produžetaka)
SR Nemačka – Engleska 4:3 penalima (1:1 posle produžetaka)

ZA TREĆE MESTO
Italija – Engleska 2:1

FINALE
SR Nemačka – Argentina 1:0

Utakmica sa najviše golova: SR Nemačka – UAE 5:1, Čehoslovačka – SAD 5:1 (prva faza)
Ukupno golova na turniru: 115
Prosek golova po utakmici: 2,21

Najbolji strelac: Salvatore Skilaći (Italija) – 6
Najviše golova na utakmici: Mičel (Španija), Tomas Skuhravi (Čehoslovačka) – 3

ZANIMLJIVOSTI:

• U trci za izbor domaćina takmičenja su bili glavni favoriti Italija i SSSR. Italija je dobila više glasova.
  • Zvanična maskota takmičenja je bila figura koja se zvala Ćao. Figura je bila u obliku igrača u bojama italijanske zastave. Ime figure je značajno po tome što je ime ujedno i pozdrav na italijanskom jeziku.
  • Od svih do tada održanih svetskih prvenstava, na ovom prvenstvu postignuto je najmanje golova po meču meču. Ukupno je bio 115 golova, odnosno 2,21 gola po meču. Ukupno vreme igre je iznosilo 4920 minuta, što je u broju golova preračunato u jedan gol na svakih 42.7 minuta, tj. svega 2.1 gola na 90 minuta.
  • Reprezentacija Republike Irske je došla do četvrtfinala uprkos činjeninici da je do tog kruga dala svega dva gola. Nijednu utakmicu nisu dobili u regularnom vremenu regularnih 90 minuta, već ili u prosužecima ili penalima. U četvrtfinalu su izgubili od Italije.
  • Iako je Engleska izgubila u polufinalu i potom izgubila utakmicu za treće mesto, navijaču su svejedno reprezentaciju dočekali kući kao heroje. Razlog tome je što je ovo takmičenje bilo njihovo najbolje od 1966. godine, kada su pobedili na prvenstvu održanom u Engleskoj.
  • Finalna utakmica je otvorena koncertom Tri tenora – Plasido Domingo, Lučano Pavaroti i Hose Kareras.
  • Nakon takmičenja, objavljena je video igrica Svetsko Prvenstvo Italija ’90.
  • Dijego Maradona je potvrdio 2005. godine trač da je u flaši sa vodom, koja je ponuđena brazilskom igraču bio sipan i lek za spavanje.
  • Zvaničnu pesmu prvenstva, Un’estate italiana (Notti magiche),napisao je Đorđo Moroder.
  • Svetsko prventsvo 1990. se pominje u nemačkom filmu Zbogom Lenjine!