Tako za krađu stoke krivični zakon Kirgistana predviđa kaznu do 11 godina zatvora, dok je za krađu žene predviđeno najviše do tri godine.
U praksi, krađa stoke će se sigurno kazniti a otmica žena se u većini slučajeva ne prijavljuje, a ako se neko usudi da je prijavi, dešava se da policija neće da prihvati prijavu.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, u prvih osam meseci tekuće godine, krivični postupak pokrenut je u 10 slučajeva otmice žena i 666 slučajeva krađe stoke.
Otmica žena i prisiljavanje na brak u Kirgistanu je redovna pojava. Kidnapuju se veoma mlade žene, često od 14 do 16 godina starosti. Prema procenama aktivista za ljudska prava oko 75 odsto žena u nekim ruralnim oblastima Kirgistana bude oteto i prisiljeno na brak.
Freedom House je u avgustu 2011. sproveo, u dve oblasti Kirgistana, istraživanje o otmici žena i prisiljavanju na brak, "otmici mlade" . Prema istraživanju, oko 35 odsto muškaraca nije znalo da je otmica zločin, oko 67 žena je bilo oteto, a oko 88 žena i muškaraca (rodbina i prijatelji) bar jednom je učestvovalo u otmici.
Kada je u junu ove godine potpredsednica Uzbekistana, Asiya Sasykbaeva, predložila da se za otmicu mlade kazna zatvora poveća na 5 do 10 godine bila je ismejana u parlamentu.
Iako je Kirgistan potpisnik UN Konvencije o pristanku na brak, Konvencije o braku i minimalnoj starosnoj granici za brak i registraciju brakova, kao i Konvencije o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama, većina poslanika u parlamentu Kirgistana, od kojih su 78 odsto muškarci, smatra da zakone ne treba menjati jer je "otmica mlade" deo tradicije.